Grains Research and Development

Regional Cropping Solutions Networks

The purpose of the GRDC's Regional Cropping Solutions (RCS) initiative is to provide essential on ground linkages between growers, farming systems groups, agribusiness and researchers complementary to the National Grains Industry R, D & E Strategy to better plan and design local activities of greatest benefit.

The network involves skilled and informed facilitators and coordinators that link, support and inform regional planning groups participating in these networks.

Refer to the annual reports for more information on RCS activities in each region.

Annual Reports

From the Ground Up Southern Regional Cropping Solutions Network 2013-14 Annual ReportAnnual Report Regional Cropping Solutions Networks 2014 15 From the Ground Up: Western Region | Annual Report, Regional Cropping Solutions Networks 2013-14



Southern Region Facilitators

Name Contact Phone Email Address RCSN Region
Tony Craddock 0417 809 317
tcraddock@ruraldirections.com  Medium 
Jen Lillecrapp
0427 647 461  hrznetwork@bigpond.com
High & Medium
Trent Potter 0427 608 306  trent@yeruga.com.au
High
Nigel Wilhelm 0407 185 501 nigel.wilhelm@sa.gov.au Low
Naomi Scholz 08 8680 6233 Naomi.Scholz@sa.gov.au Low
back to top

Southern Region Network Map

Southern RCSN Map

Southern Region Network Members

First Name Surname Town State

High Rainfall Zone RCSN

Phil Bowden Cootamundra NSW
Mark Branson Stockport SA
Michael Chilvers Nile TAS
Philip Hawker Derrinallum VIC
Terry Horan Carrick TAS
Ben Leditschke Huonville TAS
Rob Norton Horsham VIC
Rowan Paulet Flynns Creek VIC
Lawrence Richmond Newington VIC 
Lachie Seears Lucindale SA
Michael McLaughlin Glen Osmond SA
Jon Midwood Inverleigh VIC
Mark Stanley Port Lincoln SA
Kate Wilson Hopetoun VIC

Medium Rainfall Zone RCSN

Rohan Brill Wagga Wagga NSW
Matt Dare Clare SA
Mick Faulkner Penwortham SA
Roy  Hamilton Rand NSW
Mark Harris  Wagga Wagga NSW
Jeff Hoffmann Lockhart NSW
Grant  Hollaway Horsham  VIC
Glenn McDonald Glen Osmond  SA
Mark Modra North Shields SA
Andrew  Russell Rutherglen VIC
Peter Taylor  Lubeck VIC
John Bennett Lawloit VIC
Bill Long Ardrossan SA
Rob Sonogan Swan Hill VIC

Low Rainfall Zone RCSN

Russell Amery Wycheproof VIC
Andy Bates Streaky Bay SA
Danny Conlan Sea Lake VIC
Barry Haskins Yoogali NSW
Bruce Heddle Minnipa SA
Chris Kelly Woomelang VIC
Rick Llewellyn Glen Osmond SA
Michael Moodie Mildura VIC
Barry Mudge Pt Germein SA
Peter Kuhlmann Mudamuckla SA
Rohan Mott Ninda VIC
Keith Pengilley Conara TAS

back to top

Western Region Facilitators

Name Contact Phone Email Address Areas Covered
Julianne Hill 0447 261 607 regionalcroppingsolutions@gmail.com WA's Kwinana east, Kwinana west, Geraldton
Albany and Esperance zones
back to top

Western Region Network Map


back to top

Western Region Network Members

Kwinana West Zone Location
Brad Millsteed  Watheroo 
Tony White   Miling
 Ben Whisson  Kulin
 Graeme Mcconnell Northam 
 Felicity Taylor  Wickepin
 Jason Haywood  Goomalling
 Trevor Syme  Jennacubbine
Gary Lang   Wickepin
Roger Newman  Cuballing 
 Kari-Lee Falconer  Moora
Jemma Sadler
Wongan Hills
 Ben Wilson  Quairading
 Rob Dempster Southern Brook 
 Ty Fulwood  Northam

Kwinana East Zone Location
Bob Nixon Kalannie
Caroline Peek Merredin
 Clint Della Bosca Bodallin
Damen Maddock Mukinbudin
 Darren Kilminster Bruce Rock
 Dave Stead York
 David Watson  Northam
Ian Maddock Moorine Rock
Matt Steber Doodlakine
Mick Caughey  Merredin
Nick Gillett
Bencubbin
 Ryan Forsyth Kellerberrin
Ryan Meldrum Merredin
 Scott Dixon  Northam
 Stuart Yandle Narembeen 
 Ty Henning Cadoux 
 Ty Kirby  Beacon

Albany Zone Location
Mark Pearse Lake Grace
Jeremy Lemon Albany
Steve Curtin Lake Grace
James Eyres Kojonup/Broomehill
Trent Parsons Jerramungup
Scott Smith South Stirling
Stuart Witham Tambellup
Daniel McDougall Datatine
Kent Stone Kojonup
Ben Ball Wagin

Esperance Zone Location
Andy Duncan West River
Ben Curtis Esperance
Quenten Knight Esperance
Stott Redman Hopetoun
Mic Fels Wittenoom Hills
Ben Hyde Varley
Anna-Lisa Newman Holt Rock
Chris Reichstein Wittenoom Hills
Steve Baker Esperance
Craig Brown Hyden
 Jenny Chambers  Mt Madden
 Leon Bowman Grass Patch 
 Andrew Heinrich  Esperance
 David Campbell  Gibson

Geraldton Zone Location
Cameron Weeks Geraldton
Andrew Sandison Geraldton
Chris Pinkney Geraldton
Craig Topham Geraldton
Tony Rosser Geraldton
Luigi Moreschi Geraldton
Dale Pearse Geraldton
Anne Wilkins Badgingarra
Karl Suckling Northampton
Glenn Thomas Mullewa
John Koric  Mingenew/Irwin
Michael O'Callaghan Marchagee
Mark Appleyard Geraldton
John Flannagan Mullewa